Göker Büyükgönenç

Candan Ünal

Göker Büyükgönenç

İlk öğrenimimi Yeniköy İlkokulunda tamamladıktan sonra o zamanki ismiyle İstanbul Belediye Konservatuvarı’nın Yatılı Bölüm sınavlarını kazanarak 1978 yılında müzik eğitimime başladım. Aynı sene Saim KALAFATOĞLU ile Korno, Yrd. Doç. Mine MUCUR ile solfej ve Prof. Lale FERİDUNOĞLU ile de piyano derslerine başladım. 1983 senesinde İstanbul’a gelen ve Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Solist Kornist’i Gerd SEIFERT’ın kursuna katıldım. Aynı yıl ilk kez İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasına misafir sanatçı olarak katıldım ve o tarihten günümüze kadar yıllarca aynı orkestrada ve çeşitli dönemlerde de İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda görev aldımve halen misafir sanatçı olarak konserlerime devam etmekteyim.

1986 yılında orta ve lise eğitimimi korno ve piyano dalında tamamlayıp, aynı yıl İstanbul Üniversitesine bağlanan okulumun üniversite sınavını sınıf atlayarak kazandım. Korno çalışmalarıma zamanın İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korno Grup Şefi Hüseyin COŞKUN , İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korno Grup Şef Yardımcısı Ertuğrul KÖSE ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Korno Grup Şefi Ertuğrul TUNALI, Kompozisyon ve Armoni çalışmalarıma Prof. Emel ÇELEBİOĞLU, Oda Müziği çalışmalarıma Prof. Ergican SAYDAM, Orkestra çalışmalarıma da İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Şefi ve Bilkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Erol ERDİNÇ ile devam ettim. Lisans son sınıfa geldiğimde İngiliz Kornist , Orkestra Şefi ve Kompozitör Andrew HURREL ile öğrenci ve asistan çalışmaya başladım.

1990 yılında konservatuar eğitimimi tamamlayıp aynı yıl İstanbul Üniversitesinin açtığı Sanatçı Öğretim Elemanı ve Yüksek Lisans sınavlarını kazandım. Bu yıldan itibaren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Orkestrasında da dünyaca ünlü şef Eugeni SAMAİLOV’ un yöneticiliğinde 1. Kornist olarak çalışıp, kendisinden Partisyon okuma, Orkestra şefliği dersleri aldım ve yardımcılığını yaptım. Daha sonra Kontrpuan derslerine Mete SAKPINAR ile bir süre devam ettim. Yüksek Lisans tez konusu olarak “ RICHARD STRAUSS ve W. A. MOZART KORNO KONÇERTOLARININ TEKNİK VE MÜZİKAL ANALİZLERİ ” başlığını Andrew HURREL ile inceleyip hazırladım.

20 Ağustos 1991 tarihinde benimle aynı okulda Opera Şarkıcılığı bölümü okuyan sevgili eşim Mezzo Soprano Gürsel Büyükgönenç ile hayatımı birleştirdim. 1996 yılında vatani görevimi Sarıkamış 9. Piyade Tümeni’nde yerine getirdikten sonra İstanbul Üniversitesindeki görevime kaldığım yerden devam ettim. Eğitimim süresince yurtiçi ve yurt dışında verdiğim gerek solo, gerekse eşlikli konserleri profesyonel hayatımda da devam ettirdim. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası, Duth Chappell Kilise Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrası, Borusan Oda Orkestrası, Saim AKÇIL Oda Orkestrası, Uluslararası Geliştirilmiş Karadeniz Oda Orkestrası, German Voglant Sinfonietta çalıştığım bazı Klasik Müzik orkestralarıdır. Ayrıca Müzikal Grubu ve diğer birlikte çalıştığım müzik gruplarıyla da hem Türkiye'de hem de dünyanın birçok ülkesinde konserler yaptım.

1998 yılının 6 Haziran günü biricik oğlumuz Güneş Büyükgönenç dünyaya geldi.

2001 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile birlikte gittiğimiz Almanya turnesinde ve 2009 yılında da Azerbaycan turnesinde Grup Şefi olarak olarak görev aldım.

Konservatuvar ve gece sahne çalışmalarım dışında zamanımın hemen hemen tüm bölümünü ailem ve bilgisayar ile geçirmekteyim. Kendi kendini eğiten ve öğrenen bir insan olarak Delphi, Sql, Html, Joomla, Visual Basic, Network, System ve Database yönetimi konularında bilgimi geliştirdim. Koç Bryce Teknoloji eğitim kursunda SQL Server sertifika programını tamamladım. 2 yıl İstanbul’da faaliyet gösteren ve Anadolu’nun birçok yerine hizmet ulaştıran 11 şubeli, büyük bir bilgisayar şirketi olan ECEKOM BİLGİSAYAR' ın satış müdürlüğünü yaptıktan sonra, 3 yıl SONOMED Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuarı' nın Sistem ve Database yöneticiliğinin yanı sıra, şirket program yazarlığı ve Bilişim yöneticiliğini de başarı ile yürüttüm. Daha sonra toplam 5 yıl değişik şirketlerde IT yöneticisi olarak görev yaptım. Çeşitli şirketlerde Network ortamlarında kullanılan programlarımın yanı sıra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Sertifika bölümünde Network ortamında ve Windows altında kullanılan çoklu modüllerden oluşan Öğrenci Kayıt ve Takip Programını yazdım. Halen Delphi ile SQL alt yapılı programlar yazmaya devam etmekteyim.

 

Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü, Nefesli ve Vurmalı Sazlar Ana Sanat Dalı, Korno Sanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak sanat hayatıma devam etmekteyim ve - Tanrı'ya şükürler olsun - mutlu bir evliliğim, sağlıklı bir eşim ve sağlıklı bir oğlum var.