Candan Ünal

4 Mart 1974 doğumlu Candan Ünal üniversitede önce Halkla İlişkiler okudu. Ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı. Şarkı söyleme tutkusunu çocukluğundan beri içinde taşıyan yazar, okul yıllarında profesyonel olarak şarkı söylemeye başladı. Bu sırada felsefeye gönül veren Ünal, İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünde eğitimine başladı. 1994 yılında yolu astrolojinin Türkiye’de önemli isimlerinden biri olan Gufran Erkılıç’la kesişti ve o yıllarda astroloji pek az kimse tarafından önemseniyordu. Temel astroloji eğitimine Gufran Erkılıç ile başladı. Ardından yıllar içinde Karma Ekolü ilgisini çekti. Oğuzhan Ceyhan’dan ileri seviye eğitimleri aldı. Astrolojinin hiç bitmeyen ve hep öğrenilen bir alan olduğu bilinciyle ülkede önemli ve saygın eğitmen ve ekollerin seminerlerine, derslerine, atölye çalışmalarına katıldı. Tüm Batı Astrolojisi ekollerini ve farklılıklarını öğrendi. Sonunda kendi süzgecinden geçirip geliştirdiği bir astroloji eğitimi müfredatı yarattı. Şimdi kendi eğitimler veriyor ve öğrenciler yetiştiriyor.

Okumak ve yazmak tutkusuyla birleşen sanat yolculuğu, onu yazdıklarını başka insanlarla paylaşmaya doğru yönlendirdiğinde yıl 2008’di. Bu arada kendini hep eksik hissettiği alanlarda NLP, Yaşam Koçluğu, Kişisel Gelişim, İletişim, Davranış Bilimleri gibi pek çok konularda eğitim aldı. Astrolojik danışmanlıklarında kullandığı ve öğrencilerine de aktardığı bir danışmanlık lisanı ve tekniğini bu eğitimler üzerinden geliştirdi.
2008 yılından itibaren Yüksek Topuklar Kadın Sitesi, MSN Kadın Portalı, Aşk ve İlişkiler sitelerinde her gün okurlarıyla buluştu. Ayrıca Seninle Dergisi’nde 2009-2011 yılından beri her ay yazıları yayınlandı. Candan Sohbetler ve Candan Mektuplar isimli iki ayrı köşede, okurlarından gelen mektuplara yanıt vererek, onların sorunlarını paylaşıp çözüm yolu önerdi. 6000’den fazla insana dert ortaklığı yaptı.

İlk kitabı “Böyle Bitmez Ama Git” 2014 Şubat ayında piyasaya çıktı. Nisan 2015’te basılan 2.kitabı ise; “Kadınlar Susarak Gider”. Son kitabı “Mükemmel Kadın Olmayın” 2018’de raflardaki yerini aldı.

Şirketlerde ve bireysel danışmanlıklarda ilişkiler üzerine eğitimler vermeye başlayan Ünal, “özel hayatta huzur, iş dünyasında başarı getirir” sloganıyla yola çıktığı eğitimlerde, insan ilişkilerindeki çıkmazlara çözümler öneriyor, iletişim sorunlarını farklı bir gözle irdeliyor. Ardından bu alanda gelen talepleri ve eksikleri gördükçe verdiği eğitimlerin içeriklerini de geliştirdi. Geri bildirimlerin sonucunda özellikle iş yerinde kuşak çatışmasının günümüzde ne kadar önemli bir sorun haline geldiğini fark ettiğinden, “X Kuşağında Yöneticiler, Y Kuşağında Çalışanlar” isimli çağımızın temel çatışmalarından biri olan bir eğitim geliştirdi. Bir oyuncu olması ve geçmişte aldığı tiyatro eğitimi, eğitimlerinde interaktif anlatım ve dinleyici katılımını destekleyen eğitim biçimiyle, eğitim verenler arasında adı hızla yükseldi. “İnsanı tanımadan, insanı anlamak ve anlatmak mümkün değildir” diyen Candan Ünal, günümüzün önemli kurumlarında İletişim, Takım Çalışması, Liderlik gibi eğitimler vermeye devam etmektedir.

Kendi deyimiyle “öğrenmeye aç, okumaya ve yazmaya doymuyor”.
1990 yılında sahne ile buluşan Ünal, 1992 yılında M.E.B ve Hürriyet Gazetesi’nin ortak düzenlediği yarışmada “SularAydınlanıyordu” adlı tek kişilik oyunuyla “OnurÖdülü’ne” layık görüldü. Güçlü sesi ve yorumu ile ön plana çıkan Candan Ünal, aldığı tiyatro eğitimiyle sesini birleştirerek “SahneŞovlarını” göz önüne serdi ve organizasyonların aranan isimlerinden oldu. Bu durum sanatçının müzikaller ve tiyatro serüveninin de başlangıcı oldu. Müjdat Gezen ’in yönettiği “Yedi Kocalı Hürmüz”, Haldun Dormen’in yönettiği “Bir Kış Öyküsü ” müzikallerinde rol aldı. Hala televizyonda pek çok dizide ve sinema filminde rol almaktadır. Hala İstanbul’da hafta sonları sahne almakta ve muhteşem sesiyle insanların kalbine dokunmaya devam ediyor.